שעון נוכחות לעסק קטן – מדוע זה חשוב

אחד הכלים המשמעותיים והחשובים ביותר ביחסים שבין עובדים למעסיקים, הוא שעון נוכחות. מדובר על כלי מאוד משמעותי שיכול לעזור למעסיקים לדעת כמה זמן העובדים בילו בעסק, במילים אחרות כמה שעות הם עבדו, וכן זה כלי מאוד משמעותי עבור העובדים, שכך יכולים לבצע מעקב בין שעות העבודה אל מול השכר שמשולם להם בהתאם.

הרבה פעמים עולה שאלה, האם יש צורך בשעון נוכחות לעסק קטן או שמא מדובר בפריט שיכול לשרת אך ורק עסקים גדולים. הרי אנחנו יודעים שבעסק קטן, יש פחות עובדים ומן הסתם, ניתן למצוא כלים אחרים שיכולים לעזור בהיבט הזה. צריך לומר יש הרבה מאוד עסקים שמתנהלים בין שעות נוכחות, בוודאי עסקים קטנים שמעדיפים להתבסס על אמון או על שיטות כאלה ואחרות לרישום שעות עבודה. כך הם חוסכים את הצורך לקנות שעון וגם על פניו יוצרים מערכת יחסים הרבה יותר טובה בין העובד למעביד.

העניין הוא, ששעון נוכחות מספק תוצאה יותר אמינה עבור שני הצדדים ומעבר לזה, הוא נותן למעסיקים אפשרויות נוספות שיכולות לשפר לא רק את היחס עם העובד אלא גם את העבודה בכלל. 

נניח שמעסיק מחליט להתקין שעון נוכחות בעסק שלו, אז הוא יכול להשתמש בנתונים שהוא מקבל מהשעון ומהתוכנה שמפעילה אותו, בשביל ללמוד על מאפיינים שונים שקשורים לעבוד, מאפיינים שקשורים להתנהלות של העובדים, הוא יכול להשוות ביניהם ובסופו של דבר, גם להוציא תוצאות הרבה יותר טובות. למשל, הוא יכול לבדוק כמה זמן כל עובד נמצא בעסק אל מול התפוקה שלו, ואז להחליט האם משתלם להעסיק אותו, האם יש דברים שהוא יכול לעזור לו לשפר את תהליך העבודה ועוד.

מדוע משתלם לעסק קטן להשתמש בשעון נוכחות

נכון שעל פניו, שעון נוכחות לעסק קטן זה יכול להיות דבר חסר חשיבות, כי אין באמת צורך להתקין שעון בעסק שיש בו 2-3 עובדים נניח. אך יחד עם זאת, זה כן יוצר תרבות עבודה מסוימת שהעובדים מתרגלים אליה, זה גם מאפשר למנוע מצב שאם ייכנסו עוד עובדים, הם יתנהלו אחרת, או שיהיה קושי מסוים בעתיד להכניס את השעון. כלומר יוצרים סטנדרט קבוע לכולם, מהתחלה.

מעבר לכך, כאמור, השעון מספק לנו הרבה מאוד מידע, הרבה מאוד נתונים שיכולים לעזור לנו בהיבטים כאלה ואחרים, על פי הצורך. בוודאי אם אנחנו מכוונים לכך שדרך השעון נוכל לשפר את יכולות העבודה, תנאי העבודה ודברים אחרים.

לפני סיום נדגיש, אנחנו יכולים למצוא היום כלים ואמצעים שונים בעזרתם אפשר להשתמש בשעון נוכחות, זה יכול להיות שעון שפועל באמצעות כרטיס מגנטי, שעון שפועל באמצעות טביעת אצבע או בדברים אחרים. כמובן שאנחנו נבחר שעון שהוא אמין, איכותי, וכן כזה שמתאים לצרכים של העסק.