נתפסת נוהג בשכרות? כל מה שאתה חייב לדעת

נהיגה בשכרות

אחת מעבירות התעבורה הקשות ביותר שיש, היא נהיגה תחת שכרות. מדובר על עבירה מאוד קשה ולצערנו גם מאוד פופולארית. מהותה של עבירה זו, היא נהיגה במצב של צריכת אלכוהול מעל המותר.

על פי החוק, מותר שתתגלה בדם כמות של 50 מיליגרם אלכוהול (אם מתבצעת בדיקת ינשוף, אז זה עומד על 240 מיקרו גרם אלכוהול). ברגע שמתגלה כמות מעבר לכך, אז הנהג מוגדר כמי שנהג תחת שכרות והוא ייענש בהתאם.

מה הם העונשים של נהיגה תחת שכרות?

נהיגה בשכרות מובילה לעונשים לא פשוטים ולא קלים, באופן יחסי לעבירות תנועה אחרות, וההסבר לכך הוא מאוד פשוט. נהיגה תחת שכרות מסכנת את הנהג, נוסעים ברכב, הולכי רגל וכן נהגים אחרים. היא מעמידה בסכנה מיידית את כל מי שנמצא במסלול הנסיעה של הנהג או בסביבה הקרובה. לצערנו לא פעם התרחשו תאונות קשות בגלל נהגים שנהגו בשכרות.

הענישה איננה חד משמעית, במובן הזה שהיא תלויה בפרמטרים כמו, כמות האלכוהול שמתגלה בדם, היסטוריה תעבורתית, האם הנהג ביצע תאונה או שהתגלה בבדיקה שגרתית שהוא תחת אלכוהול, איך הוא התנהל בזמן הבדיקה ולאחר מכן ועוד.

בעיקרון, עבירות של נהיגה בשכרות לרוב מובילות לעונשים כגון, שלילת רישיון, נקודות שליליות, קנסות כספיים, ובמקרים מסוימים, בוודאי אם מדובר במקרים של תאונה עם פגיעה בגוף וברכוש, אז העונשים גם יכולים להוביל לכדי מאסר.

כיצד עלינו לנהוג במקרה שנתפסנו בנהיגה תחת שכרות

ישנם שני מצבים עיקריים בהם אנחנו עלולים להיתפס במצב של נהיגה בשכרות. מצב אחד הוא כאשר המשטרה מעמידה מחסום בדרך ומחליטה לבצע בדיקות אקראיות. לרוב זה קורה בסופי-שבוע ובאזורים בהם יש הרבה נהגים צעירים, מתוך מחשבה שרמת הסיכון במקרים אלו עולה.

מצב שני הוא, אם וכאשר אנחנו מעורבים בתאונת דרכים אז ייתכן והמשטרה תרצה לבצע בדיקה, בשביל לבחון האם צרכנו אלכוהול לפני שעלינו לרכב. כמובן שתוצאות הבדיקה יכולות להשפיע מהותית על האופן בו המשטרה תחקור את התאונה ותתייחס אליה.

בכל מקרה, אם עצרו אותנו לבדיקה או התבקשנו לבצע בדיקה מסיבה אחרת, עלינו להיענות לכך ולא לעשות שום דבר שעלול לשבש את הבדיקה או את החקירה. אם אנחנו נפעל בצורה כזו, מצבנו רק יורע, אפילו אם אנחנו עומדים בטווח והתוצאות יראו שלא צרכנו אלכוהול מעל המותר.

חשוב לציין עוד, בכל מקרה יהיה נכון מצדנו לשכור עורך דין תעבורה שיוכל לעזור לנו בנושא, במידה ואנחנו חשודים בביצוע עבירה מסוימת ואם בהמשך אנחנו מואשמים בעניין כזה או אחר. אחד הדברים שהוא יכול לעשות עבורנו הוא, להפריך את הטענה שהבדיקה הייתה חוקית, לוודא שהיא אכן עמדה בסטנדרטים וניתן לקבל אותה בבית משפט. כך נוכל לצאת מכל המקרה בצורה נקייה.