טיפול בנוירופידבק – איך הוא מתבצע ומתי נהוג להשתמש בו

טיפול בנוירופידבק

אחת התופעות הרווחות בעשרות השנים האחרונות היא, שלכל בעיה שאנחנו מתמודדים איתה, מצאו תרופה כזו או אחרת שאנחנו יכולים ליטול ועל פניו, היא אמורה לטפל בבעיה. אחת הדוגמאות הבולטות הן הפרעות קשב וריכוז אצל ילדים ומבוגרים, אשר לא פעם מטופלות באמצעות כדורים שונים.

העניין הוא, הטיפול בתרופות על פניו יכול לפתור את הבעיה שאיתה אנחנו מתמודדים, אך ליצור בעיות אחרות לא פחות קשות. החל מתלות בתרופות וכלה בכך שאנחנו פשוט לא נוכל להתמודד עם הבעיה בצורה אמיתית וגם אם לא נתמכר לתרופה, אזי שאם נפסיק ליטול אותה, הבעיה תחזור ואולי אף תתגבר. מעבר לכך, יש את העניין שלכל תרופה יש תופעות לוואי שעלולות להשפיע עלינו בצורות שונות.

לכן, החלו לחפש שיטות כיצד להתמודד עם בעיות שונות מבלי שיהיה צורך להשתמש בתרופות וכדורים שונים. אחת השיטות הפופולאריות ביותר היא טיפול בנוירופידבק. שיטה שמבוססת על הקשר שבין המוח לנפש, בין מה הפעילות העצבית (נוירו) לבין היכולת שלנו להגיב לפעולות שונות, קרי פידבק.

מה שעומד בסיס שיטה זו, היא לאפשר לאנשים שמתמודדים עם קשים שונים, כגון הפרעות קשב וריכוז, חרדות, דיכאון, חוסר יכולת להתמקד בדברים מסוימים, חוסר יכולת לפעול בצורה מרוכזת, למצוא את הדרכים כיצד ללמד את המוח שלהם לעבוד באופן אופטימאלי במטרה לייצר תהליך נכון, תהליך חכם של עבודה. ברגע שמלמדים את המוח לעבוד נכון, למצות בצורה נכונה יכולה את היכולות שלו ולא להיות מושפע מהתניות שונות, אז אפשר להגיע לתוצאות הרבה יותר טובות.

כיצד מתבצע טיפול נוירופידבק

הטיפול מתבסס על כך שלומדים דפוסי התנהגות, דפוסי מחשבה, רגש, ולומדים כיצד לחקות אותם. הרעיון הוא שלומדים תהליך התנהגותי מסוים, חיובי ולומדים כיצד לחזק אותו, כיצד לבסס אותו. בין אם דרך צפייה במכשיר EEG שיכול לצפות וללמד את גלי המוח ובין אם זה דרך משובים שונים. למשל, בין היתר, אפשר להציג לילד שמתמודד עם הפרעות קשב וריכוז, סרט, הדרך בה הוא צופה בו, ישפיע על האופן בו הסרט יוקרן ועל הדרך בה הוא יחווה אותו במוחו.

למשל, אם הוא מצליח לראות את הסרט ברמת ריכוז גבוהה, אז הצפייה בו תהיה הרבה יותר ברורה, לעומת זאת אם הוא יתקשה, אז רמת הצפייה תרד. המטרה היא לאמן אותו לצפות בסרט בריכוז רב, ללא התניות סביבתיות, תוך יצירת חיזוקים, פידבקים חיובים שונים, כל זה במטרה שהמוח שלו ידע כיצד לעבוד בצורה אופטימאלית בתנאים שעומדים לרשותו.

בצורה כזו, הוא ידע איך להתגבר על הפרעות קשב וריכוז בסיטואציות אחרות בחיים, טיפול בנוירופידבק יוצר שינוי לאורך זמן, כמובן בהנחה והטיפול הוא מוצלח ונעשה בצורה הדרגתית, בצורה נכונה, בהתאם ליכולות של הילד.