עוד פלילי – מה צריך בשביל להיות עורך דין טוב

עוד פלילי

ישנם מקצועות שמגדירים בני אדם בצורה כזו או אחרת. למשל, אדם שעוסק בספורט תחרותי, מקצועי, קל מאוד לראות את זה עליו, בין אם זה בסגנון החיים שלו, במשמעת, בהרגלים ומן הסתם במבנה הגוף שלו. אדם שעוסק ברפואה או בכל מקצוע טיפולי אחר, קל להבחין שהוא מתעסק בזה, בין אם זה בגלל היחס שלו לסביבה, היחס שלו לחלש, או בהיבטים אחרים. כמובן שזה הכללה, אבל זה אופייני ללא מעט אנשים שעוסקים בתחומים האלה.

זה נכון גם לגבי אנשים שעוסקים בעריכת דין ובפרט כשמדובר על עוד פלילי. על פניו זה נראה אולי מוזר, שכן מדובר במקצוע שאנחנו יכולים למצוא בו הרבה דמיון לחיים, לסיטואציות מסוימות בחיים של כל אחד מאיתנו, אך האמת היא שזה ממש לא כך. צריך אופי מיוחד בשביל להיות עורך דין פלילי, וצריך להיות מאוד מוכשר, מאוד רציני, בשביל להיות עו"ד ברמה גבוהה. כפי שאנחנו יכולים להניח, יש עורכי דין שמשקיעים את כל החיים שלהם בשביל ללמוד, להתמקצע, על מנת להיות הטובים ביותר בתחום.

מה זה בעצם עורך דין פלילי

עולם המשפט מחולק בעיקרון לשני חלקים. חלק פלילי וחלק אזרחי. החלק האזרחי, הוא מה שמכונה מקרים שבין אדם לאדם, בין אדם לחברה או בין חברה לחברה. אלה מקרים שהמדינה, כמייצגת את אינטרס הציבור, איננה חלק בהם.

לעומת זאת, המשפט הפלילי מתייחס לכל המקרים, בהם המדינה היא התובעת, בין אם הנתבע הוא אזרח, ארגון או כל גורם אחר. צריך להבין, בשביל שהמדינה תהיה התובעת, היא צריכה להחליט שיש אינטרס ציבורי בתיק, כלומר יש עניין לציבור ועל כן היא מחליטה להגיש תביעה. הצד הנתבע, מיוצג על ידי עורך דין פלילי.

מה ההבדל בין עורך דין פלילי לאזרחי

ההגדרה של משפט פלילי היא מאוד ברורה, אדם הוא חף מפשע עד שהוכח אחרת וחובת ההוכחה על ביצוע העבירה, מוטל על התובע. הנתבע צריך להפריך את טענות המדינה אך הוא לא צריך להוכיח מה בדיוק הוא עשה ואיפה הוא היה בזמן המקרה. כלומר, הוא לא צריך להוכיח בהכרח שהוא לא עשה את זה, אלא מספיק שיוכיח שהמדינה טועה בטענות שלה.

עורך דין פלילי מנוסה וחכם, יודע לקחת את הטיעונים השונים של המדינה ולהפריך אותן, אך מעבר לזה הוא גם יודע כיצד לנצל פרצות בחוק, כולל פרצות טכניות בשביל להתמודד עם טיעונים כאלה ואחרים. למשל, הוא ינסה להשתמש בכל טריק אפשרי בשביל למנוע מהמדינה לעלות עדים או להשתמש בראיות כאלה ואחרות.

אלה דברים שרק אדם שבנוי כמו עורך דין, אדם שיש לו יכולות טיעון גבוהות, יכולות לחפש ולהבין כל סעיף וסעיף בחוק ולדעת כיצד לפרש אותם, מסוגל לעשות. לכן המקצוע מגדיר אותו בצורות שונות.