מהי אופטיקה רפואית?

medical optics

במהלך השנים, כפי שאנחנו יודעים, כל מה שקשור למכשור רפואי השתפר והשתכלל, עד שנדמה שרופאים יכולים לבדוק כל דבר בצורה פשוטה וסטנדרטית, מבלי להשקיע הרבה מאמץ, מה שכמובן משפר באופן דרמטי את היכולת שלהם לייצר תוכניות טיפול מתאימות לכל מטופל ומטופל.

אנחנו בתור מטופלים, נתקלים בכך הרבה פעמים בבדיקות או טיפולים שאנחנו עוברים, אך מעבר לדברים שאנחנו רואים, יש דברים שהם "מאחורי הקלעים" בין אם זה במעבדות או במקומות אחרים, אשר שם נערכות בדיקות שונות שאנחנו לא רואים אותן, אלא רק מקבלים את התוצאות הסופיות ומושפעים מהן.

איך אופטיקה רפואית קשורה לעניין?

אופטיקה רפואית, Medical optics, היא אחד התחומים אשר עברו ללא ספק תהליך התקדמות ושדרוג במהלך השנים, מה שהביא גם לשינוי מהותי בכל מה שקשור לבדיקות, טיפולים, ניתוחים וכל דבר אחר הקשור לעבודה של הרופאים מול המטופלים שלהם.

Medical optics מתייחסת לכל מה שקשור לאמצעים של עדשות, רכיבים ואמצעים אשר מאפשרים לקבל תוצאות הרבה יותר איכותיות בכל בדיקה אשר יש צורך ברזולוציות שונות. צריך לומר, לא מדובר אך ורק על בדיקות עיניים ועדשות למשקפיים, כפי שאנחנו יכולים למצוא בכל חנות משקפיים סטנדרטית. מדובר בתחומים רחבים יותר.

למשל, כשמדברים על אופטיקה רפואית, הכוונה גם למכונות צילום, מכונות הדמיה, מיקרוסקופים, אמצעים המאפשרים לראות תהליכים שונים על פיהם אפשר להחליט באיזה קו טיפולי לנקוט ועוד. אלו דברים שאנחנו לא בהכרח מודעים אליהם או לא בהכרח מכירים אותם בתור מטופלים.

אילו שינויים התרחשו בתחום?

כשמדברים על שינויים בתחום של Medical optics, הכוונה היא לא רק לחידושים בתחום העדשות עצמן, אלא הרבה מעבר לזה. למשל, אנחנו יכולים למצוא הרבה יותר כלים ממוחשבים, כלים שפועלים בעזרת מסכי מגע או בעזרת תוכנות שמאפשרות למכשירים לפעול באופן עצמאי מבלי שיש צורך שהרופא או הטכנאי יתעסק בכך.

אחת הדוגמאות הטובות לכך, הן מכשירי צילום ואבחון אשר אפשר להשתמש בהם בעת ניתוח ומאפשרים לראות מה מתרחש באזורים מסוימים בגוף, וזאת מבלי שיש צורך לפתוח את האזור או מבלי שיש צורך בהתערבות פולשנית. הכל בזכות שימוש בעדשות ייחודיות ובזכות תוכנות שמותקנות במכשיר ומאפשרות לו לפעול באופן עצמאי.

כמובן שהשינויים השונים בתחום של Medical optics, יכולים לשפר באופן מהותי לא רק את איכות הטיפול והתוצאה המתקבלת ממנו, אלא מעבר לכך, גם את היכולת להבטיח טיפול בריא, נכון, טיפול שאין חשש לסכנה או לזיהום של המטופל בזמן הטיפול.

לפני סיום נדגיש, כל התחום של אופטיקה בכלל ואופטיקה רפואית בפרט רק הולך ומשתפר עם השנים. מה שאנחנו רואים כעת, הוא שיפור לעומת מה שהיה בעבר, אך סביר להניח שבעתיד נראה ונגלה דברים יותר משמעותיים, אשר יאפשרו לערוך טיפולים רפואיים יותר חכמים, מהירים ובטוחים.