מה חשוב שתדעו על משחקים חינוכיים לילדים

התפתחות של ילדים, כידוע, תלויה בגורמים ובאמצעים שונים. מגיל אפס אנחנו דואגים לספק להם את המעטפת הרלוונטית על מנת שיתפתחו לאט לאט כפי שמצופה מהם. עלינו לדעת באילו אמצעים וכלים צריך להיעזר על מנת שיהיה ניתן לייצר תהליך התפתחות נכון אצל ילדים.

בין היתר, אנחנו נשתמש בתמונות, חומרים שיוצרים קולות, חפצים שניתן למשש, נקרא להם ספרים, נלמד אותם כיצד לדבר ועוד. אחד האלמנטים החשובים ביותר להתפתחות הילד הם משחקים חינוכיים. משחקים אשר יכולים ללמד אותם דברים שונים, בין אם זה לצורך התפתחות טבעית ובין אם זה בשביל להם כלים ואמצעים שיוכלו לעזור להם בעתיד.

מה זה משחקים חינוכיים?

על פניו, היינו יכולים לומר שכל משחק יש אפשרות להגדיר אותו כמשחק חינוכי, אך זה לא מדויק. ישנם משחקים שהערך החינוכי שלהם הוא מאוד נמוך ואפילו שלילי, כלומר הם מלמדים את הילדים דברים שלא היינו רוצים שילמד.

לעומת זאת, אנחנו יכולים למצוא משחקים חינוכיים שמספקים לילדים כלים ואמצעים שונים שכן יכולים לעזור בהתפתחות שלהם, בין אם זה כל מה שקשור לחושים השונים, בין אם זה לפיתוח זיכרון, יכולות יצירה, פעולות קוגניטיביות, ואפילו בכל מה שקשור לתהליכי חיברות, כלומר תהליכים הקשורים להשתלבות בחברה ולשיתוף פעולה עם הסביבה.

צריך לזכור, מעבר לעניין של חינוך והתפתחות, משחקים חינוכיים גם צריכים להיות מעניינים, לעורר אתגר אצל הילד ולגרום לו לרצות ולשחק בהם עד לשלב בו הוא ירצה לעבור למשחק אחר. לכן חשוב לבחור משחקים שהם לא רק עוזרים בתהליך ההתפתחות בנקודה מסוימת, אלא יש להם רמות שונות ואפשר להתקדם איתם לשלבים שונים.

מה אנחנו צריכים לדעת על משחקים חינוכיים לילדים

כשאנחנו ניגשים לחנות לקנות משחק לילדים, שני הדברים הראשונים שעלינו לבדוק הם הגיל עבורו מיועד המשחק וכן אופי החלקים שקיימים בו. חשוב שנקנה לילד משחקים שיתאימו ספציפית לגיל שלו וכן חשוב שנקנה לילד משחקים בטוחים, כלומר כאלו שהוא לא ייפצע ולא יינזק בגללם.

מעבר לכך, אנחנו צריכים לקרוא את הוראות המשחק ולבחון כיצד בדיוק הוא יכול לנו בהתפתחות של הילד. גם אם מדובר על אלמנטים שחוזרים על עצמם ממשחק אחר, אם הוא יכול לעורר בו עניין אין סיבה שלא נקנה לו אותו. כמובן שאנחנו צריכים להקפיד על כך שמדובר על תהליך התפתחות לינארי, כלומר התפתחות על פי הגיל של הילד.

נקודה נוספת, צריך לבדוק האם הדברים שהילד לומד בעזרת המשחק יכולים לעזור לו בחיים בכלל. למשל, אם מדובר במשחק שעוסק בזיכרון, צריך לשאול כיצד מה שהוא ילמד במהלך המשחק יעזור לו במצבים אחרים. זה נכון כמובן גם בהקשרים אחרים, בין אם מדובר על משחקים שמפתחים יכולות מסוימות או מקנים ידע בתחום ספציפי.