מה זה מומחה זר ולמי זה מתאים?

מומחה זר

העולם, עליו נהוג לומר שהוא הרבה יותר קטן ממה שחושבים, הוא כבר מזמן כפר גלובלי נטול גבולות ולעיתים גם נטול הגדרות. החל תחילת שנות התשעים, אז נפלה חומת ברלין, הגוש הקומוניסטי קרס והסכמי סחר עולמיים נחתמו בין מדינות, חל שינוי משמעותי ביחס בין מדינות ובכל מה שקשור לשוק העבודה הגלובלי.

דוגמא לכך אפשר למצוא בכל מה שקשור למעבר עובדים ממדינה למדינה באופן חופשי, כמעט ללא מגבלות. ישראלים מועסקים על ידי חברות זרות בכל מקום בעולם, ובישראל עצמה מועסקים לא מעט עובדים שלא נולדו כאן, ונהנים מזכויות על פי הסכמים וחוזים שונים. אותם עובדים מוגדרים לא פעם מומחים זרים.

מה זה מומחה זר?

הגדרה של מומחה זר שייכת לבעל מקצוע שיש לו השכלה, התמחות וידע בתחום מסוים, והוא מועסק על ידי גורם מקומי בארץ זרה. למשל, אנשי הייטק, תקשורת, רפואה, הנדסה, מסעדנות, ספורט, תעשייה ועוד מגוון רחב של תחומים.

המדינה מאפשרת לעובדים זרים בתחומים שונים להיכנס, על פי הגדרה של מומחה זר, זאת על מנת שהוא יוכלו לקבל אישור עבודה, לעבוד בישראל וליהנות מכל הזכויות בתור עובדים. המדינה מכירה בכך שאותם מומחים יכולים לקדם את הכלכלה ואת הענפים בהם מועסקים, וכן זה גם יאפשר לישראלים לעבוד במדינות אחרות בתור מומחים זרים.

מי יכול להעסיק מומחה זר וכיצד ניתן לעשות זאת?

חשוב להדגיש, לא כל עובד זר נחשב מומחה זר. ישנם כללים ברורים שהמדינה קובעת על פיהם מי  נחשב למומחה ומי לא. בכל מקרה, רק מי שמגיש בקשה להעסקת עובדים זרים על תקן מומחים זרים, יהיה באמת רשאי להעסיק אותם. יחד עם זאת, התקנות והכללים, שמסדירים את העסקתו, דומים לאלו של עובדים זרים מן המניין.

בעיקרון, על מנת להעסיק מומחה זר, יש להוציא אשרות עבודה מתאימות (ב/1) ממשרד הפנים במקום בו החברה יושבת, יש לספק מסמכים המעידים על המומחיות שלו, ומסמכים נוספים שמסדירים גם את כניסתו ארצה, גם את העסקתו וכן את כל מה שקשור לשכרו (אשר אמור להיות כפול משכר ממוצע במשק).

בדרך כלל, חברות ועסקים ירצו להעסיק מומחים זרים מתוך הבנה שאין להם יכולת להעסיק עובדים ישראלים בסדר גודל דומה. לא רק בגלל שאין לישראלים את היכולות וההכשרה, אלא גם מסיבות אחרות. זו אחת הסיבות שהשכר של מומחה זר יהיה גבוה יותר, סיבה אחרת היא למנוע מצב שכל עובד זר ייחשב למומחה.

מה המשמעות של מומחה זר?

בעיקרון, כפי שאנחנו יכולים להבין מההגדרה, המשמעות של עובד זר אשר מוגדר מומחה, היא לספק ערך נוסף, משמעותי לעסק ולענף כולו. לא מדובר בעובד רגיל, אלא עובד עם הכשרות וידע מקצועי ייחודי, שיכול לקדם את העסק ואת תחום עיסוקו בכלל.