גילוי האזנות – כיצד ולשם מה עושים את זה

האזנה

לא מעט אנשים, בין אם מדובר בפוליטיקאים, אנשי ציבור, אנשי עסקים וגורמים אחרים, חיים כל הזמן בתחושה שיש מי שמאזין להם. בין אם זו המשטרה, בין אם אלה גורמי חוק אחרים, בין אם מדובר ביריבים או גורמים אחרים שרוצים להשיג מהם מידע בצורה לא חוקית. 

הרבה פעמים החשש מתברר כלא אמיתי, אך יש מקרים בהם קל מאוד לזהות שמדובר בחשש אמיתי. אם נניח דברים מסוימים יוצאים לאור, למרות שאין היתכנות שזה יקרה אלמלא מישהו האזין לשיחות שהם ניהלו, אם נניח פעולות מסוימות נעשו כתגובה לדברים שנאמרו בשיחות סגורות. אם זה קורה פעם אחת, אז ייתכן מאוד שזה מקרי, אך זה אם חוזר על עצמו שוב ושוב, סביר להניח שזה לא מקרי, סביר להניח שיש פה איזו יד מכוונת שפועלת והיד הזאת מאזינה להם. 

לכן, לא פעם אותם אנשים שחוששים מהאזנות, משתמשים בשירותים של חוקרים פרטיים או גורמים אחרים על מנת לאתר מכשירי האזנה. מדובר בפעולה מאוד שכיחה בקרב גורמים שחרדים לפרטיות שלהם ויתרה מזו חרדים שהם נמצאים תחת האזנה. 

כיצד זה מתבצע בפועל 

גילוי האזנות מתבצע בשלושה רבדים עיקריים. 

ראשית, ישנם מכשירים שמאפשרים לגלות האם יש בחדר או ברכב, מכשירי האזנה. מדובר בגלאים שמאפשר לגלות מכשירי האזנה בצורה פשוטה יחסית. החוכמה היא לדעת לעבור על כל המקומות בהם ייתכן שיש מכשירים כאלה. מאחר ומכשירי האזנה יכולים להיות מאוד קטנים והרבה פעמים הם דומים למכשירים וחפצים רגילים, הרי שצריך להקפיד לעבור על כל מילימטר בחדר או ברכב, בשביל לאתר מכשירים כאלה. 

שנית, יש לבצע בדיקה ידנית לצורך גילוי האזנות. מדובר על בדיקה שמתבצעת פשוט באמצעות מגע, באמצעות התבוננות לעומק על מקומות שונים. למשל, הרבה פעמים נהוג להטמין מכשירי האזנה בבית מנורה או בתוך עציצים. אז פשוט צריך לבדוק היטב בשביל לוודא שאין שום דבר. 

שלישית, מאחר ואנחנו משתמשים כל הזמן במכשירי סלולר, אנחנו צריכים לבדוק אותם, ולוודא שאף אחד לא הטמין לנו שם מכשיר האזנה.