מנוע לינארי – כיצד הוא יכול לעזור לנו ולמה משתלם לעבוד איתו

Linear motor

כשאנחנו מתכוונים לייצר מכונה או מתקן אחר, עלינו להחליט, באיזה מנוע אנחנו רוצים להשתמש. מה יכול לבצע את הפעולה שאנחנו רוצים לייצר באמצעות המכשיר, המתקן, בצורה הפשוטה, הנוחה והחסכונית ביותר. זאת כמובן בהתאם לתנאים הטכנולוגיים, הטכניים, שקיימים במתקן. 

אחד מסוגי המנועים הנפוצים ביותר שיש, בהם אפשר להשתמש ולייצר פעולה ישיר ואיכותית, הוא מנוע לינארי. מנוע שפועל בתנועה קווית, ישרה. מדובר על נוע חשמלי, שפועלים בצורה שטוחה, בין אם זה על ידי רוטר, קרי מגנט אשר מבצע את התנועות, קדימה-אחורה, בעזרת שדה מגנטי שמופעל באמצעות זרם חשמלי. הזרם נוצר אם כניסתו לסלילים. 

לא בכל הזדמנות ניתן לעבוד עם מנוע לינארי, שכן יש מקרים בהם נדרש מנועים מסוגים אחרים, למשל, כאלה שפועלים בתנועה מעגלית ולא בהכרח באמצעות תנועה. לעיתים זה גם לא נדרש, כלומר, יש מקרים בהם זה הכרחי לבצע תנועה ישרה ולעיתים עדיף להשתמש במנועים שמבצעים פעולות אחרות, פעולות בתנועות שונות. צריך לומר, מנוע מסוג זה הוא רלוונטי למערכת מכאנית שיכולה לעבוד בתאוצה ומהירויות שונות, גבוהות. מדובר במנוע מאוד איכותי, מאוד מתוחכם, ומאוד מהימן. 

מן הסתם, בשביל להתקין מנוע כזה אנחנו צריכים לבחון היטב את המוצר, את המכשיר עליו אנחנו רוצים לעבוד, בו אנחנו רוצים להתקין מנוע, וכן אנחנו צריכים לדעת כיצד לעשות זאת באופן אופטימאלי, בשביל שהוא יוכל לספק לנו או ללקוחות שלנו, את מה שאנחנו מחפשים, על פי הצרכים שלנו. 

לפני שנסביר איך וכיצד עושים זאת, חשוב לומר, שהשימוש במנוע זה הוא מאוד נפוץ במערכות כגון, ציוד הדפסה, חיתוך וכן ברובוטים מסוגים שונים, בפרטו רובוטים תעשייתים, כאלה שניתן למצוא בלא מעט מתקנים אלקטרוניים משוכללים. 

כיצד משלבים מנוע לינארי בציוד

כאמור, בשביל להתקין מנוע מסוג זה עלינו לבחון היטב מה הם הצרכים שלנו, מה הם הצרכים של הלקוחות שלנו וכיצד המנוע יכול לעזור לנו להשיג את המטרות והיעדים שלנו, כיצד הוא יכול לספק לנו את מה שנדרש בשביל שנוכל לייצר תוצר כפי שאנחנו רוצים, כפי שאנחנו צריכים. 

לעיתים המכונה בה נתקין את המנוע אמורה לעזור לנו לייצר מוצר כזה או אחר באופן ישיר, ולעיתים היא מהווה חלק משרשרת ייצור. בכל מקרה, אנחנו צריכים להתייחס אל השימוש בה בצורה ספציפית. 

היבט אחר שאנחנו צריכים להתייחס אליו, זה כל הנושא של התחזוקה. חשוב שאנחנו נבין כיצד אנחנו אמורים ויכולים לתחזק את המנוע בצורה אפקטיבית, כיצד אנחנו יכולים לשמור עליו, בשביל שנוכל לעבוד איתו זמן רב. מן הסתם, נידרש לעבור הדרכה בשימוש במנוע וכן נידרש לקבל הדרכה וייעוץ, כיצד לתחזק אותו, כיצד לשמור עליו, שלא יישחק, לא ייהרס ונוכל להשתמש בו לאורך זמן.