כל מה שרציתם לדעת על זיהוי ספרי תורה

ספרי תורה

במהלך השנים, לצערנו הרב, אנחנו נחשפים לא פעם במקרים של גניבת ספרי תורה על ידי כנופיות של גנבים או גנבים בודדים אשר מבקשים לסחור בהם. ידוע שספר תורה הוא בעל ערך כלכלי רב (בלי קשר לערכו הרגשי עבור הקהילה ועבור מתפללי בית הכנסת ממנו הוא נגב) ולכן אנחנו יכולים למצוא, לא פעם ניסיונות שונים לגנוב ולסחור בספרים אלו.

על מנת שיהיה ניתן לזהות את הספר ולהחזיר אותו לבית הכנסת לו הוא שייך או אפילו לאדם הפרטי שהחזיק אותו בביתו, במידה והוא נגנב ממנו, הרי שיש צורך לדעת כיצד לזהות אותו. הרי הספרים עצמם כתובים בצורה דומה, אך יש דברים מסוימים שיכולים להבדיל בין ספר לספר ומי שמכיר אותו, למשל גבאי בית הכנסת, ידע להבחין וידע להבין האם הוא שייך לבית הכנסת שלו או לא.

איך מתבצע הזיהוי?

צריך לומר, זיהוי ספרי תורה הוא תהליך לא פשוט, מאחר ומי שאמור לזהות אותו מעמיד את המילה שלו אל מול המילה של החשוד בגניבה, אשר יכול לטעון שזה הספר שלו והוא בעליו. מאחר וכל הספרים, דומים, הרי שקשה מאוד להבדיל ביניהם.

עם זאת, יש דרכים שונות להגדיר ספרי תורה ולדעת כיצד לזהות אותם, על מנת שיהיה ניתן לאפיין אותם ביחד לספרים אחרים. צריך גם להדגיש, לא במקרים רבים הספרים נמצאים. הרבה פעמים, אחרי שהם נגנבים, הם נסחרים בצורות שונות ואז כבר קשה מאוד לעקוב אחריהם ולאתר אותם.

איך מזהים ספר תורה

הזיהוי יכול להתבצע בדרכים שונות. למשל, באמצעות רישומים גלויים על הספר עצמו. כמו במקרים של ספרים רגילים, אזי שהרבה פעמים נהוג לחרוט, להבליט או להדביק חומר זר שנראה טבעי על הספר. זאת על מנת שיהיה ניתן לזהות ולאתר אותו.

אופציה אחרת, היא רישום נסתר. חומרים מיוחדים, כימיים או אחרים, שהם נסתרים לעין, אך אפשר לגלות אותם באמצעות כלים ותכשירים שונים. הרבה פעמים משתמשים בחומרים מסוג זה, בספרים יקרי ערך. היתרון של חומר זה, אי אפשר להעלים אותו ורק הבעלים האמיתיים של הספר, יודע על קיומו. הבעיה היא, מדובר בחומר יקר ולא כל אחד יכול להרשות לעצמו את זה.

איך סימנים נסתרים יכולים לעזור בזיהוי הספר

יש דרך נוספת בעזרתה אפשר לזהות ספרי תורה, אך היא מאוד ייחודית ולא תמיד אפשר להשתמש בה. מדובר על סימנים נסתרים בתוך הספר עצמו. למשל, אם יש כיתוב לא ברור באחד מפרקי הספר, ניקוד מיותר, אותיות שכתובות בצורה מעט שונה או כל דבר אחר שיכול לאפיין את הספר ולהבדיל אותו מספרים אחרים.

אז גבאי בית הכנסת צריך לדעת על כך ולזכור איפה בדיוק זה נמצא. במקרה כזה, רוב הסיכויים שהגנב לא ידע על כך, ולכן לא יוכל לטעון שהספר הוא שלו.