איך לרשום פטנט – כיצד עושים את זה בצורה נכונה?

פטנט

המצאת פטנט זה אחד הרגעים הגדולים ביותר שיש לכל יזם, מפתח, ממציא פטנטים בפני עצמו. בין אם מדובר בפטנט חדש לגמרי ובין אם מדובר בפטנט שמבוסס על פטנט או מכשיר קיים, והוא נועד לשפר אותו, להכניס לו אלמנט חדש שלא היה בו קודם. 

הרעיון של פטנט הוא מאוד פשוט. אנחנו מעוניינים לייצר מוצר מסוים, להביא רעיון חדש לעולם, אנחנו חושבים כיצד אפשר לעשות זאת, בשלב מסוים ייתכן ונבין שעלינו להמציא דבר חדש לשם כך. אפשרות אחרת היא, שתוך כדי תהליך התכנון או הייצור, אנחנו מגלים שבעצם יצרנו רעיון שלא קיים, משהו חדש. 

השאלה היא, כיצד אנחנו יודעים שזה אכן דבר חדש וכיצד אנחנו יכולים ליהנות ממנו מבחינה כלכלית וכן בכל מה שקשור לזכויות יוצרים, זכויות קניין. לשם כך בדיוק קיים כל הרעיון של רישום פטנטים

כשאנחנו חושבים שהמצאנו רעיון חדש, עלינו לוודא תחילה שאכן מדובר ברעיון חדש, כלומר שהמצאנו פטנט חדש ולא השתמשנו בפטנט שכבר קיים ויש מי שרשם אותו בעבר. תהליך זה הוא חלק אינטגרלי מתהליך רישום פטנטים.

איך לרשום פטנט בצורה נכונה?

בשלב הראשון אחרי שמצאנו רעיון חדש או התחלנו בתכנון שלו, עלינו לבחון כאמור אם קיים דבר כזה כבר. במידה ולא, הרי שאנחנו יכולים להתחיל ברישום שלו. אם קיים כבר רישום של פטנט דומה, אנחנו צריכים למצוא דרכים לשנות את הפטנט שלנו או לבחון אפשרות להשתמש בפטנט הקיים, אם זה אפשרי ומשתלם לנו. 

בשביל לרשום את הפטנט שלנו, אנחנו צריכים להציג תוכניות מלאות שמוכיחות כיצד הפטנט עובד, מה בדיוק הוא עושה, כמו כן אנחנו צריכים להוכיח שאין רישום על פטנט כזה. את כל התהליך אגב, נכון לעשות בעזרת משרד פטנטים, אשר מעסיק עורכי דין בעלי ידע טכנולוגי. הם ידעו גם לבצע את הרישום בצורה נכונה וגם להציג אותו באופן כזה, שיהיה ניתן לקבל את הרישום עליו. 

זה תהליך שלוקח זמן ועולה גם לא מעט כסף, אך בסופו של דבר הוא משתלם מאחר ויהיה לנו פטנט רשום על שמנו.