להתמודד עם התמכרויות – איך עושים את זה נכון

אין ספק, שאחד המצבים הכי קשים שאדם יכול למצוא את עצמו בתוכם, הוא מצב של התמכרות. כל מי שחווה אי פעם התמכרות לדבר מסוים יודע עד כמה קשה להיות בתוך קשה ועד כמה קשה לצאת מזה. 

לא משנה באיזו התמכרות מדובר, בין אם זה התמכרות לסיגריות, סמים, אלכוהול, התמכרות לקניות, לתוכניות טלוויזיה או אפילו אם מדובר בהתמכרות לסוג מסוים של אוכל. התחושה שאנחנו חווים בתוך ההתמכרות היא קשה והצורך להתמודד עם התמכרויות כאלה ואחרות, הוא לא פחות קשה, אך הוא חשוב. 

התמכרות מוגדרת בצורות שונות, בין היתר היא מוגדרת כפעולה שאנחנו מבצעים שוב ושוב, מבלי שאנחנו יכולים לעצור ולהפסיק, אפילו אם היא גורמת לנו נזק, רק בגלל שהגוף או הנפש חשים צורך בה. כמובן שלא מדובר בצורך אמיתי, אלא צורך נרכש שנוצר מסיבות שונות, בין אם זה בגלל החומרים מסוימים, בין אם זה בגלל התחושה שאנחנו חווים, טראומות ישנות או כל דבר אחר. 

צריך להדגיש, כפי שאנחנו יודעים, כל אחד יכול למצוא את עצמו מכור למשהו. זה לא משנה מאיזה מעמד כלכלי אנחנו, זה לא משנה איזו השכלה יש לנו, בני כמה אנחנו ומן הסתם, זה גם לא משנה מה הגיל שלנו. 

כיצד להתמודד עם התמכרויות

בשביל להתמודד עם התמכרויות, הדבר הראשון שעלינו לעשות, זה להודות שיש לנו בעיה ואנחנו מכורים. יש אנשים שמגיעים לכך אחרי שהם חווים משבר, אירוע או משהו מאוד קיצוני, בדרך כלל זו הנקודה בה אנחנו מבינים שאנחנו מכורים למשהו והוא משפיע עלינו לרעה. יש אנשים שמגיעים להחלטה הזאת, הרבה לפני כן. לעיתים בכוחות עצמם ולעיתים בעזרת גורמים אחרים. 

הדבר השני שעלינו לעשות, זה להחליט שאנחנו רוצים להיגמל, לטפל בעצמנו. לשם כך, חשוב מאוד לעבוד עם אנשי מקצוע, לעבוד עם גורמים שיכולים לעזור לנו לצאת מההתמכרות שלנו. אנחנו צריכים להיות מוכנים לטיפול ארוך, ממושך, טיפול לא פשוט, הרבה פעמים זה טיפול חושפני, טיפול שנוגע בנפש ובגוף, אך בסופו, ניגמל.