החלפת מנוע לרכב – מתי וכיצד עושים את זה

החלפת מנוע לרכב – מתי וכיצד עושים את זה

אם אנחנו נבחן את גוף האדם, ונתייחס לשאלה איזה ניתוח יכול להיחשב למשמעותי או הקשה ביותר, סביר להניח שרוב המנתחים יסכימו שזה ניתוח השתלת לב. הרי מדובר בניתוח במהלכו מוציאים את הלב הישן שאיננו מתפקד עוד ומשתילים במקומו לב אחר. זה אומר שהגוף צריך לקבל אותו בשביל שנוכל להמשיך ולחיות. הלב, הוא המנוע של הגוף.

על פי ההיגיון הזה, הרי שאין ספק שהטיפול הכי משמעותי לרכב שלנו הוא החלפת מנוע. נכון שזה מעט שונה, מאחר ואנחנו אמורים להחליף מנוע מסוים של כלי רכב בדגם דומה של מנוע עבור אותו כלי רכב, אך חשוב שאנחנו נזכור, מדובר בהחלפה שיכולה להשפיע על כל התפקוד של הרכב בהיבטים שונים.

לשמחתנו הרב, שוק המנועים גדל עם השנים, כך שהיום אנחנו יכולים ליהנות גם מהחלפת מנועים מקוריים, חדשים לגמרי, אנחנו יכולים להרכיב מנועים משומשים מיבוא, וכן מנועים שמגיעים מכלי רכב שעברו פירוק. בשני המקרים האחרונים, חשוב לשים לב, שמדובר על מנועים שמצבם טוב, ושהם מגיעים מכלי רכב שעברו קילומטרז' נמוך יחסית.

בעיקרון, ההעדפה היא לרכוש מנוע שיספק לנו מקסימום תועלת. כלומר, מנוע שנוכל להשתמש בו לאורך זמן מבלי שיעשה בעיות ולא יגרום לבלאי ובטח לא למצב בו אנחנו נידרש להכניס את הרכב אל המוסך לעיתים תכופות. אם אנחנו בוחרים שלא לרכוש מנוע חדש, אז ההמלצה היא להשתמש דווקא באופציה של מנועים מיובאים, זאת בתנאי שלא מדובר במנועים שהגיעו מכלי רכב שעברו תאונה כמובן.

לפני שנסביר מתי וכיצד מבצעים החלפת מנוע לרכב, צריך להדגיש, ההחלפה יכולה להתבצע אך ורק על ידי גורמים מוסכמים, קרי צוותי עבודה במוסכים שמתמחים בכך. מוטב כמובן לעשות את זה במוסך שירות של הרכב או במוסך שמתמחה בתיקון וטיפול ברכבים מהסוג שברשותנו.

מתי נדרשת החלפת מנוע וכיצד מבצעים אותה

נתחיל מהסוף, החלפת מנוע כפי שציינו מתבצעת אך ורק על ידי אנשי מקצוע, קרי צוותים מקצועיים שיודעים לפרק את המנוע הישן, להרכיב את החדש, לבדוק את התפקוד הרכב לאחר מכן. מדובר בעבודה לא פשוטה. צריך לומר, הרבה פעמים בעלי רכבים מעדיפים לשפץ את המנוע, על מנת לחסוך בעלויות. לא תמיד זה מסתייע, בוודאי לא אם מדובר במנוע ישן, יש מקרים בהם זה אפשרי אך העלות היא גבוהה ולכן זה לא משתלם.

מתי נכון להחליף מנוע? מן הסתם, יש לעשות את זה כשהמנוע המקורי איננו תקין ולא ניתן להשתמש בו יותר. זה יכול לקרות כתוצאה מהיווצרות של בלאי, זה יכול לקרות בגלל תקלות חוזרות ונשענות, בגלל תאונה כזו או אחרת, זה קורה לא פעם בכלי רכב ישנים וכן זה יכול לקרות אם יש פגם יסודי ברכב (מקרים מאוד נדירים).

בכל מקרה, כשאנחנו בוחרים להחליף מנוע, עלינו לקחת בחשבון את העלויות, הן של העבודה והן של החלפת המנוע עצמו. לעיתים גם נדרש לבצע הה של רכיבים נוספים ועל כן, גם זה מחייב עלות מסוימת. צריך להוסיף לכך את משך הזמן שהרכב יבלה במוסך, ואת השעות שאנחנו נצטרך להשקיע, בין אם זה במסירת הרכב למוסך ובלקיחתו משם.

לפני סיום נדגיש, רצוי לבדוק האם חברת הביטוח משתתפת בעלויות, זאת על מנת שנוכל לחסוך בנקודות מסוימות ולא נצטרך לשלם הכל בעצמנו. אנחנו יכולים וצריכים גם לעשות סקר שוק בשביל לבדוק מה המחירים הטובים ביותר, בין אם זה עבור המנוע החלופי ובין אם זה עבור העבודה עצמה.