תוכנית עסקית –לשם מה אנחנו מכינים אותה?

אחת האמירות הנכונות בכל תחום בחיים היא, לעולם אל תעשה משהו אם אין לך תוכנית סדורה איך לבצע את זה. זה נכון בפרט, אם מעוניינים לבצע פעולה משמעותית, רצינית, פעולה מחייבת שימוש במשאבים רבים ולאורך זמן.

זה נכון במישור הפוליטי, הדיפלומטי, הצבאי, זה גם נכון במובנים רבים במישור האישי. אך אם יש מקום אחד בו זה בולט מאוד, זה התחום העסקי. אי אפשר להתנהל מבחינה עסקית בצורה נכונה אם אין תוכנית סדורה.

מדוע צריך שתהיה תוכנית לעסק?

תוכנית עסקית היא כלי עבודה שנועדה לשרת את בעל העסק ולעיתים גם את מי שעובד בעסק, לצרכים שונים. ניתן להכין את התוכנית ולהשתמש בה בסיטואציות שונות, בין אם זה כשמקימים את העסק, כשפונים לבנק או למשקיעים לקבלת הלוואה, כשצריך לצאת ממשבר או כשרוצים להתפתח.

התוכנית אמורה להוות כמין מפת דרכים לעסק, כיצד להתנהל, מה לעשות, מה להשקיע ועוד. מדובר על דברים שבלעדיהם יהיה מאוד קשה לבצע את התהליך בצורה נכונה ומסודרת. אם לא מייצרים תוכנית נכונה ומדויקת, עלולים להשקיע משאבים שלא קיימים, משאבים גדולים שלא לצורך, ובצורה לא יעילה.

כיצד כותבים תוכנית עסקית?

בעיקרון, כתיבת תוכנית שכזו אמורה להתבסס על מה שקיים בעסק, כל מה שיש לו להציע, וכן על רעיונות ותוכניות לעתיד. כלומר, מצד אחד מציגים את כל הנתונים שעומדים לרשות העסק, על מנת לדעת מה בדיוק הוא יכול לספק, על איזה בסיס הוא נתמך. מצד שני, צריך להציג תוכניות ורעיונות לעתיד. התוכנית מהווה את החזון של העסק.

על מנת לייצר תוכנית בצורה נכונה ואמינה, מומלץ מאוד לשכור אנשי מקצוע שמתמחים בכך. אין צורך לכתוב את התוכנית לבד ולו בגלל הסיבה, שלא כל בעל עסק יודע איך לכתוב תוכנית עסקית ולא כל בעל עסק יכול להציג את הנתונים ורעיונות בצורה אמינה. הרבה פעמים, השיקול הרגשי עלול להיכנס ולהשפיע.

מתי נכון לכתוב תוכנית כזו ולהשתמש בה?

בעיקרון, נהוג לכתוב תוכנית עסקית, כפי שציינו בשלבים שונים של העסק. החל מהשלב בו מבקשים להקים אותו, ואז יוצרים תוכנית שאמורה להסביר איך העסק יקום ואיך הוא יפעל. כמו כן במקרים בהם רוצים לגייס משאבים, משקיעים, אז הם ירצו להכיר את העסק, להכיר את התוכנית העסקית שעומדת מאחוריו ומה החזון שלו.

חשוב לציין, בשביל לכתוב תוכנית עסקית בצורה נכונה, חייבים לדעת בדיוק מה עומד לרשות העסק, בין אם זה מבחינה כספית, נכסים, משאבים רוחניים, וכל דבר אחר שיכול להשפיע כך או אחרת על היכולות שלו.

השימוש בתוכנית יכול להתבצע גם לצרכים פנימיים, למשל בשביל לקבל החלטות על המשך דרכו ומימוש רעיונות, וכן לצרכים חיצוניים, בעבודה מול גורמים שונים, החל מבנקים וכלה בגורמים עסקיים פרטיים.